TWiki $Id - en to ja translation catalogue (698 entries)

note: ($days)
en: %*(%1,day)
ja: %*(%1,日)

note: ($hours)
en: %*(%1,hour)
ja: %*(%1,時間)

note: ($mins)
en: %*(%1,minute)
ja: %*(%1,分)

note: ($secs)
en: %*(%1,second)
ja: %*(%1,秒)

en: %1 - Registration for %2 (%3)
ja: %1 - %2 (%3) の登録

en: %1 - complete TWiki documentation, Quick Start to Reference
ja: %1 - 全てのTWikiドキュメント、クイックレファレンス

en: %1 - just for me
ja: %1 - 私です

en: %1 - starting points on TWiki
ja: %1 - TWiki上で仕事を始めます

en: %1 - try out TWiki on your own
ja:  %1 ウェブ上でTWikiを試してみます

en: %1 - view a short introductory presentation on TWiki for beginners
ja: %1 - 新TWikiユーザーの為に作った簡単な紹介を見ます

en: %1 Recent Changes in %2 Web
ja: %2 ウェブより最近更新された%1を検索します

en: %1 Web
ja: %1 ウェブ

en: %1 Web Home
ja: %1 トップページ

en: %1 for changing your email address
ja: %1を通じてパスワードを変更することが出来ます

en: %1 for changing your password
ja: %1を通じてパスワードを変更することが出来ます

en: %1 has a list of other TWiki users
ja: 他のTwikiユーザーのリストは %1にあります

en: %1 has been editing the topic for %2 and the lease is still active for another %3.
ja: %1 は %2が編集されています。 %3 の後にリリースされます

en: %1 has been registered with e-mail %2
ja: %1 は既にE-Mail %2で登録されました

en: %1 home
ja: %1トップ

en: %1 is a list of TWiki user documentation
ja: %1 にはTwikiユーザードキュメントのリストがあります

en: %1 is an invalid name for a new web
ja: %1 は無効な新ウェブ名です

en: %1 is currently logged in
ja: %1 は既にログインしています

en: %1 is currently set to %2
ja: %1 は %2にセットされました

en: %1 is editing %2.
ja: %1 は %2を編集しています

en: %1 is in at least one group and cannot be removed
ja: %1 は最新のグループにありますので、削除できません

en: %1 is the default topic for deleted attachments.
ja: %1 は削除された添付ファイルの関連トピックです

en: %1 lists all TWiki user tools
ja: %1 には全てのTwikiユーザーツールのリストがあります

en: %1 may still be editing %2.
ja: %1 はまだ %2を変更している可能性があります 。

note: ("<nop>$toWeb.<nop>$toTopic",                                             "<nop>$fromWeb.<nop>$fromTopic",                                             $date,                                             $by)
en: %1 moved from %2 on %3 by %4
ja: %1 は %4 で %2 から %3 に移動します

en: %1 to create another web
ja: %1 はもう一つのウェブを新規作成します

en: %1 to customize the web specific preferences
ja: %1 ウェブプロパティをカスタマイズします

en: %1 to start working on the new web
ja: %1 は新ウェブ上で仕事を始めます

en: %1 topic does not exist
ja: %1 トピックは存在しません

en: &Cancel
ja: キャンセル

en: &Edit text
ja: テキスト編集

en: &History
ja: 履歴

en: '%1' is not a valid %2
ja: '%1' は有効なな %2 です

en: 'Create New Topic' page has moved
ja: '新規トピックス作成'ページが移動されました

en: (%1 vs. %2)
ja: (%1 対 %2)

en: (=all= to show all topics)
ja: (=全て= 全てのトピックを表示します)

en: (Use a topic name in TWiki.WikiNotation)
ja: ( TWiki.WikiNotationの中で一つのトピック名を使用します)

en: (__Suggestion:__ How about uploading your picture to your topic?)
ja: (__提案:__ あなたのトピックに関するピクチャをアップロードしませんか?)

en: (access denied)
ja: (アクセスが拒否されました)

en: (attach)
ja: (ファイルを添付します)

en: (backlinks in %1 Web)
ja: ( %1 ウェッブの中のバックリンク)

en: (backlinks in all Webs)
ja: (全てのウェブの中のバックリンク)

en: (change form)
ja: (フォームを変更します)

en: (change language)
ja: (言語を変更します)

en: (changes)
ja: (変更)

en: (delete attachment)
ja: (添付ファイルを削除します)

en: (delete)
ja: (削除)

en: (edit form)
ja: (フォームを編集します)

en: (edit text)
ja: (テキストを編集します)

en: (edit)
ja: (編集)

en: (how you log in) LoginName:
ja: (どうのようログインしますか) LoginName:

en: (identifies you to others) WikiName:
ja: (他の人と区別します) WikiName:

en: (login)
ja: (ログイン)

en: (more)
ja: (もっと多く)

en: (move attachment)
ja: (添付ファイルを移動します)

en: (no parent, orphaned topic)
ja: (親トピックのない独立のトピック)

en: (none)
ja: (無)

en: (oops)
ja: (あ)

en: (optional)
ja: （オプショナル）

en: (otherwise search %1 Web only)
ja: (そうしないと、%1 ウェブのみ検索されます)

en: (raw view)
ja: (元のビュー)

en: (recommended)
ja: (提案)

en: (rename)
ja: (リネーム)

en: (revision %1)
ja: (改訂 %1)

en: (save error)
ja: (保存エラー)

en: (search result)
ja: (検索結果)

en: (search results)
ja: (検索結果)

en: (semicolon =;= for and)
ja: (セミコロン =;= エンド)

en: (set preferences)
ja: (プロパティ設定)

en: (single character first name)
ja: (シングルキャラクター名前)

en: (single character last name)
ja: (シングルキャラクター名字)

en: (skipped)
ja: (スキップ)

en: *Change comment:* If you use _Change Properties_ to change a comment, the comment shown in the topic will change, but the comment shown against the attachment history will be the comment when the file was uploaded.
ja: *コメント変更:* _Change Properties_ でコメントを変更すると、トピックの中のコメントも変更されます。但し、添付ファイルヒストリーの中のコメントはアップロード時のままで変わりません

en: *Formatting help:*
ja: *フォーマットヘルプ：*

en: *Important:* the information provided in this form will be stored in a database on the TWiki server. This database is accessible to anyone who can access the server through the web (though passwords will be encrypted, and e-mail addresses will be obfusticated to help prevent spamming). Your country, or the country where the server is hosted, may have Data Protection laws governing the maintenance of such databases. If you are in doubt, you should contact %1 for details of the Data Protection Policy of this TWiki server before registering.
ja: *重要なインフォメーション:* 本フォームに提供される情報はTwikiファーバーのデータベースに保存されます。当該データベースはウェブ経由で当該サーバーにアクセスできる全てのユーザーにアクセスされることが出来ます（迷惑メールを防ぐ為パスワードが暗号化されても、又はメールアドレスが変形されても構いません）。お国/又はサーバーが所在する国では当該データベースが関連の法律より保護されている可能性があります。何か疑問がございましたら、登録する前に %1 にアクセスして、Twikiに関するデータ保護ポリシーの詳細情報を求めてください。

en: *Local file:* If you select a different file in _Local file:_, it is this that will be updated or added.
ja: *ローカルファイル:* もし _ローカルファイル_以外のファイルが選択されると、 そのファイルが更新又は追加されます。

en: *Properties:* The comment and visibility (i.e. is attachment hidden) can be changed without uploading a file by pressing "Change Properties only"; see %1.
ja: *プロパティ:* アップロードする時に"プロパティのみ変更"ボタンを押下しなくても、ファイルのコメントや可視性(例えば、隠しファイル)を変更することが出来ます。%1参照

en: *bold* put word/phrase in asterisks: =<nop>*your phrase*=
ja: * ボールド* 文字をアスタリスクの間に入れます：=<nop>*文字*=

en: *bullet list* 3 spaces, asterisk, 1 space: =&&nbsp;&&nbsp;&&nbsp;*&&nbsp;your text=
ja: *ブレットリスト* 三つのスペース，アスタリスク，一つのスペース： =&&nbsp;&&nbsp;&&nbsp;*&&nbsp;テキスト=

en: *external links* =http://yahoo.com= or =[<nop>[http://yahoo.com/][link to Yahoo]]=
ja: *外部リンク* =http://yahoo.com= 又は =[<nop>[http://yahoo.com/][Yahooにリンクします]]=

en: *headings* 3 dashes, 1 to 6 pluses, 1 space: =---++&&nbsp;Your Heading=
ja: *ヘッダー*三つのダッシュ，1～6個のプラス記号，一つのスペース： =---++&&nbsp;ヘッダー=

en: *italic* put word/phrase in underscores: =_<nop>your words_=
ja: *イタリック* 文字をアンダースコアの間に入れます： =_<nop>文字_=

en: *monospaced* put word/phrase in equal signs: =<nop>=your words==
ja: *同じ幅* 文字を等号の間に入れます： =<nop>=文字==

en: *paragraphs* separate with blank line
ja: *段落* 空行で区切ります

en: ...
ja: …

en: <a href='%1' rel='nofollow'>Edit settings</a> for this topic
ja: 本トピック <a href='%1' rel='nofollow'>設定を編集します</a>

en: <a href='%1'>RSS feed</a>, recent changes with <a href='%2'>50</a>, <a href='%3' rel='nofollow'>100</a>, <a href='%4' rel='nofollow'>200</a>, <a href='%5' rel='nofollow'>500</a>, <a href='%6' rel='nofollow'>1000</a> topics, <a href='%7' rel='nofollow'>all changes</a>
ja: <a href='%1'>RSS フィード</a>, 最新の変更トピック <a href='%2'>50件</a>, <a href='%3' rel='nofollow'>100件</a>, <a href='%4' rel='nofollow'>200件</a>, <a href='%5' rel='nofollow'>500件</a>, <a href='%6' rel='nofollow'>1000件</a> topics, <a href='%7' rel='nofollow'>全ての更新トピック</a>

en: <em>in %1 web</em> only
ja: <em> %1 ウェブ</em> のみにあります

en: <em>in all public webs</em>
ja: 全てのパブリックウェブにあります

en: A %1 is divided into webs; each one represents one subject, one area of collaboration. You are trying to %2 in a web that does not exist.
ja: %1を複数のウェブに分けます。それぞれのウェブに一つのサブジェクト/協力エリアが含まれます。アクセスしようとする %2ウェブが存在しません

en: A =.txt= extension is appended to some filenames for security reasons
ja: 安全のため、複数のファイルに=.txt=拡張子をつけました

en: A color starts with a # sign, followed by 6 hexadecimal numbers, e.g. =#FFFF00=.
ja: 色は # 記号から始まります。後ろは6桁の16進数からなります。 例えば、 =#FFFF00=.

note: ($data->{Email})
en: A confirmation e-mail has been sent to %1
ja: 確認のメールが %1 に送信されました

en: A link to a topic located in another web is written like %1. Make sure that the name of the web is not spelt wrongly on the previous page; fix the link if necessary.
ja: %1のようなトピックへのリンクがほかのウェブのあります。ウェブ名に間違いがないか確認してください。必要に応じて、無効なリンクを修正してください。

en: A more extensive changes list is available via [[%1][Recent Changes]].
ja: もっと多くの拡張変更リストがメニューの [[%1][最新変更]] にあります

en: A new system-generated password for your login name %1 (!WikiName %2) has been sent to your registered e-mail address. If your e-mail address is no longer valid, please contact %3
ja: システムは既に %1 (!WikiName %2 )のために*自動的に*生成された新しいパスワードをご登録のメールアドレスに送信しました。ご登録のメールアドレスが無効な場合、 %3 までご連絡ください。

en: Access Denied
ja: アクセスが拒否されました

en: Access check on %1 failed
ja: %1のアクセスチェックに失敗しました

en: Access keys
ja: アクセスキー

en: Action
ja: 変更

en: Action %1: %2.
ja: 変更 %1: %2.

en: Add form
ja: フォームを追加します

en: Add row
ja: 行を追加します

en: Add your name to the list of users in the %1 topic in the %2 web.
ja: お名前を%2ウェブの%1トピックのユーザーリストに追加します。

en: Adding a %1 variable in WebPreferences
ja:  %1 変数をWebPreferencesに追加します

en: Admin Maintenance
ja: 管理者メンテナンス

en: Admin TWiki User Authentication
ja: Admin TWiki ユーザー認証

en: Advanced Search
ja: 高度な検索

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: After submitting this form your e-mail will be changed, and you will be returned to this form.
ja: フォームをサブミットした後、あなたのパスワードが変更されます。そして、現在のフォームに戻されます

en: After submitting this form your password will be changed.
ja: フォームをサブミットした後、あなたのパスワードが変更されます。

en: After submitting this form, you will receive an e-mail with your new, *system-generated* password, and a link to a page where you can change it.
ja: フォームをサブミットした後、システムより自動的に生成された新しいパスワードやパスワード変更するページへのリンクがあなた宛にメールで送信されます。

en: All public webs
ja: 全てのパブリックウェブ

en: Allow non <nop>WikiWord for the new topic name
ja: 新しいトピック名はWikiWordでない名前を許可します

en: Alternatively hit back to go back to TWiki.TWikiRegistration and choose a different username.
ja: また、“戻る”をクリックして TWiki.TWikiRegistration に戻って他のユーザー名を選択することも出来ます

en: An e-mail could not be delivered. Please notify your %1 administrator, %2
ja: 一通の電子メールが送信できませんでした。 %1 管理者へご連絡ください。 %2

en: An error page will be shown if either of the topics are locked by another user.
ja: 現在のトピックが他のユーザーにロックされている場合、エラーページが表示されます。

en: And populated with topics from the base web
ja: また、ベースウェブより構成されました

en: Any changes you made to the topic before coming to this page are preserved.
ja: このページに移動する前にトピックへのすべての変更を保存しました。

en: Attach
ja: ファイルを添付します

en: Attach file to %1
ja: ファイルを %1に添付します

en: Attach image or document on %1
ja: 画像を%1に添付します

en: Attach new file
ja: 新しいファイルを添付します

en: Attachment
ja: 添付ファイル

en: Attachment '%1' does not exist
ja: 添付ファイル'%1'が存在しません

en: Attachment already exists in new topic
ja: 添付ファイルは既に新トピックに存在しています

en: Attachment delete failed
ja: 添付ファイルの削除に失敗しました

en: Attachment does not exist
ja: 添付ファイルが存在しません

en: Attachment move failed
ja: 添付ファイルの移動に失敗しました

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Attachments help
ja: ヘルプファイルの添付

en: Attachments of %1
ja: %1 の添付ファイル

en: Attachments will not be shown in topic view page.
ja: 添付ファイルがトピックのビューページに表示されません

en: Attention
ja: 注意

en: Attribute
ja: プロパティ

en: Automated notification of topic changes
ja: トピックへの変更が自動的に通知されます

en: Available Information
ja: 利用可能な情報

en: Available form templates
ja: 可能なフォームテンプレート

en: Back to topic
ja: トピックに戻ります

en: Backlinks
ja: バックリンク

en: Backlinks to %1 in %2 Web
ja: %2ウェブの中の%1へのバックリンク

en: Backlinks to %1 in all Webs
ja: 全てのウェブの中の%1へのバックリンク

en: Bad password
ja: パスワードが違います

en: Base web %1 is missing or does not exist
ja: ベースウェブ%1が失われたか又は存在しません。

en: Both body and title
ja: 内容とタイトル

en: By default, viewing the Trash web is restricted to %1. If you would like to allow all users to view the Trash web, remove the =ALLOWWEBVIEW= restriction in WebPreferences.
ja: デフォルトでは %1 メンバーのみごみ箱ウェブへのアクセス権限があります。全てのユーザーにアクセス権限を与えるには、ごみ箱ウェブの中の WebPreferences の中の =ALLOWWEBVIEW= の関係制限を削除してください

en: Can't find user %1
ja: ユーザー%1が見つかりません

en: Can't get an e-mail address for %1 (required for password reset)
ja:  %1 のメールアドレスが確認できません(パスワードのリセットが必要です)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel editing and discard changes
ja: 編集と変更を取り消します

en: Cannot create %1 because it already exists.
ja: %1 は既に存在していますので、作成できませんでした

en: Cannot create web %1 because it already exists
ja: %1ウェブは既に存在していますので、作成できませんでした

en: Cannot rename %1 to %2 because it already exists.
ja: %2 は既に存在していますので、%1を%2にリネームできませんでした

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別します

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Change Password
ja: パスワードを変更します

en: Change comment and properties only
ja: プロパティのみ変更します

en: Change from:
ja: 変更元：

en: Change language
ja: 言語を変更します

en: Change links in topics that refer to !%1 in any Web:
ja: 全てのウェブの中の、全ての!%1トピックへのリンクを変更します

en: Change links in topics that refer to !%1 in the %2 Web:
ja:  %2 ウェブの中の全ての!%1トピックへのリンクを変更します

en: Change links in topics that refer to %1 in any Web:
ja: 全てのウェブの中の全ての%1トピックへのリンクを変更します

en: Change links in topics that refer to %1 in the %2 Web:
ja:  %2 ウェブの中の全ての%1トピックへのリンクを変更します

en: Change password
ja: パスワードを変更します

en: Change properties only
ja: プロパティのみ変更

en: Change topic
ja: トピックを変更します

en: Changed
ja: 変更しました

en: Changed by
ja: 変更者：

en: Changed:
ja: 変更しました：

en: Changes
ja: 変更

note: ($r2, $r1)
en: Changes from r%1 to r%2
ja:  r%1 から r%2に変更します

en: Check your configuration settings for {TemplateDir} and {TemplatePath}. If that's not the problem, it may be because you have a setting of %1 that is pointing to a template that doesn't exist.
ja: {TemplateDir}と{TemplatePath}の設定をチェックします。ここが問題の原因でなければ、 %1 のリンク先のテンプレートが存在しない可能性があります。

en: Checked topics will be updated to point to the new topic location.
ja: チェックされたトピックが更新され、新しいトピックへリンクされます。

en: Checked topics will be updated to point to the new web name.
ja: チェックされたトピックが更新され、新しいウェブ名へリンクされます

en: Child topics in %1 web
ja: %1ウェブの中の子トピック

en: Choose a new form for %1
ja:  %1 のために新しいフォームを選択します

en: Clear all
ja: 全てクリアします

en: Click to move topic back to previous location, with option to change references.
ja: クリックしてトピックを以前の場所へ移動します（設定への変更も含めて）。

en: Close
ja: 閉じる

en: Color %1 has an invalid format
ja: 色 %1に無効なフォーマットが含まれています

en: Comment
ja: コメント

en: Comments:
ja: コメント:

en: Compare revisions
ja: バージョン比較

en: Confirm rename or move
ja: リネームや移動を確定します

en: Conflict
ja: 一致しません

en: Contact %1 if you have any questions.
ja: 何か疑問がございましたら、 %1までご連絡ください

en: Continue and try to rename web?
ja: 続けてウェブをリネームしますか？

en: Continue to create the new page
ja: 続けて新しいページを作成します

en: Copyright &&copy; by the contributing authors. All material on this collaboration platform is the property of the contributing authors.
ja: コピーライト &&copy; 著作者。本プラットフォームにある全ての物は本プラットフォームの貢献者たちに帰属します。

en: Could not create the new web %1
ja: 新ウェブ%1を作成できませんでした

en: Could not find template
ja: テンプレートが見つかりませんでした

en: Could not save %1.
ja: %1を保存できませんでした

en: Country:
ja: 国:

en: Create '%1'
ja: 作成 '%1'

en: Create <nop>TestTopic###
ja: <nop>テストトピック###を作成します

en: Create New Topic
ja: 新トピックを作成します

en: Create New Topic in %1 Web
ja: Neues Topic im %1 Web anlegen

en: Create a link to the attached file
ja: 添付ファイルへのリンクを作成します

en: Create a new auto-numbered test topic:
ja: 新オートナンバーテストトピックを作成します

en: Create a new document by name:
ja: 新ドキュメントを作成します: 名称

en: Create by Name
ja: 名称より作成します

en: Create personal sidebar
ja: 個人サイドバーを作成します

en: Create the topic
ja: トピックを作成します

en: Create this topic
ja: このトピックを作成します

en: Create your personal %1 topic using your WikiName as topic name, and add the data you submitted to the topic.
ja: あなたのWikiNameより個人%1トピックを作成し、トピックにデータを追加します。

en: Creating a suitable Form Definition topic
ja: 適当なフォーム定義トピックを作成します

en: Current location:
ja: 現在の位置：

en: Current parent:
ja: 現在の親トピック：

en: Current password
ja: 現在のパスワード

en: Date
ja: 日付

en: Dear %1
ja: 尊敬する %1

en: Debug
ja: デバッグ

en: Default template
ja: デフォルトテンプレート

en: Delete
ja: 削除

en: Delete attachment
ja: 添付ファイルを削除します

en: Delete last row
ja: 一番最後の行を削除します

en: Delete topic
ja: トピックを削除します

en: Delete topic...
ja: トピックを削除...

en: Describe the file so other people know what it is.
ja: 他の人に理解してもらうためにファイルの内容を説明します。

en: Details in separate window
ja: クリックしてほかのウィンドウで詳細を確認します

en: Did you spell the %1 correctly?
ja: %1 のスペルは正しいですか？

en: Did you want to [[%1][reset %2's password]]?
ja:  [[%1][%2のパスワード]をリセット]したいですか?

en: Difference:
ja: 差異：

en: Do not forget to save your changes
ja: 変更を保存することを忘れないでください

en: Do not show attachment in table
ja: 添付ファイルをテーブルに表示しません

en: Do show:
ja: Anzeigen:

en: Do you wish to create the topic %1?
ja: トピック'%1'を作成したいですか?

en: Do you wish to navigate quickly to a similar topic?
ja: 関連トピックを速やかに見たいですか？

en: Don't show:
ja: 表示しません:

en: During deletion of attachment =%1= an error was found. Please notify your %2 administrator.
ja: 添付ファイル=%1=を削除する時にエラーが発生しました： %2管理者までご連絡ください

en: During move of attachment %1 to %2 an error was found. Please notify your %3 administrator.
ja: 添付ファイル=%1=を移動する時にエラーが発生しました： %2管理者までご連絡ください

en: During rename of topic %1 to %2 an error (%3) was found. Please notify your %4 administrator.
ja: %1を%2にリネームする時にエラー(%3)が発生しました。%4管理者までご連絡ください

en: During rename of web %1 to %2 an error (%3) was found. Please notify your %4 administrator.
ja: %1を%2にリネームする時にエラー(%3)が発生しました。%4管理者までご連絡ください

en: During save of %1 an error was found by the version control system. Please notify your %2 administrator.
ja: %1を保存する時にバージョンコントロールエラーが発生しました。%2管理者までご連絡ください

en: E-mail address:
ja: メールアドレス：

en: E-mail changed successfully!
ja: 電子メールの変更に成功しました!

en: Each preference has the syntax
ja: それぞれの属性には文法上の問題がありません

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Anyway
ja: 強制編集します

en: Edit help
ja: ヘルプを編集します

en: Edit personal data
ja: 個人データを編集します

en: Edit table
ja: テーブルを編集します

en: Edit text
ja: テキストを編集します

en: Edit this table
ja: このテーブルを編集します

en: Edit this topic text
ja: このトピックのテキストを編集します

en: Edit topic preference settings
ja: 属性設定を編集します

en: Either the code is not valid, or you have already confirmed your registration using it.
ja: お使いのコードが違います。又は以前既にこのコードでご認証登録を行いました。

en: Either you did not specify a file name, or the file you are trying to upload %1 has no content. You may not upload an empty file.
ja: ファイル名がないか、又はアップロードしようとするファイル %1 に内容がありません。空のファイルをアップロードできません。

en: Enlarge edit box
ja: 編集枠を拡大します

en: Enter a new username and password to change identity
ja: 新しいユーザー名とパスワードを入力してアイデンティティを変更します

en: Enter your TWiki.LoginName. (Typically First name and last name, no space, no dots, capitalized, e.g. !JohnSmith, unless you chose otherwise). Visit %TWIKIWEB%.TWikiRegistration if you do not have one.
ja:  TWiki.LoginName (典型的な書き方　名字＋名前、スペース無し、ピリオド無し、頭文字を大文字にする。例えば: OdaNobunaga 他の名称を選択した場合を除く)をご入力ください。 まだ登録していない場合は %TWIKIWEB%.TWikiRegistration にアクセスしてください

en: Error registering new user
ja: 新ユーザーを登録する時にエラーが発生しました

en: Error registering user %1
ja:  %1 を登録する時にエラーが発生しました

en: Error saving topic
ja: トピックの保存に失敗しました

en: Error: %1
ja: エラー: %1

en: Error: File attachment at %1,%2 does not exist
ja: エラー： 添付ファイルは%1, %2に存在しません

en: Error: Unsupported content type: %1 (Must be =text/html=, =text/plain= or =text/css=)
ja: エラー: 支持されないコンテントタイプ: %1 ( =text/html=, =text/plain= 又は =text/css=でなければなりません)

en: Error: Unsupported protocol. (Must be 'http://domain/...')
ja: エラー: 支持されない協議 ('http://domain/..'でなければなりません)

en: Errors
ja: エラー

en: Failed to include URL %1
ja: URL %1 をインクルードするのに失敗しました

en: Fields marked %1 are required
ja: %1とマークされたフィールドは必須入力項目です

en: File has been uploaded with different name
ja: ファイルは既に他の名称でアップロードされました

en: Find topics that link to %1 ...
ja: %1へリンクするトピックを検索します...

en: Finish creating an account for you, so that you can start editing pages using your WikiName.
ja: アカウントの作成が完了しました。これで、WikiNameを使ってページ編集を始めることができます。

en: First Name:
ja: 名字：

en: Force new revision
ja: 強制新バージョン

en: Forgotten your password?
ja: パスワードを忘れましたか？

en: Form Definition %1 missing
ja: フォーム定義%1が失われました

en: Form definition missing
ja: フォーム定義が失われました

en: Get help on <a target='ManagingTopics' class='twikiPopUp' href='%1' rel='nofollow'>Renaming and moving topics</a>.
ja: <a target='ManagingTopics' class='twikiPopUp' href='%1' rel='nofollow'>トピックのリネームと移動</a>に関するヘルプを獲得します。

en: Get help on <a target='ManagingWebs' class='twikiPopUp' href='%1' rel='nofollow'>Renaming and moving webs</a>.
ja: <a target='ManagingWebs' class='twikiPopUp' href='%1' rel='nofollow'>ウェブのリネームと移動</a>に関するヘルプを獲得します。

en: Get help on <a target='TWikiVariables' class='twikiPopUp' href='%1' rel='nofollow'>Setting topic preferences</a>.
ja: <a target='TWikiVariables' class='twikiPopUp' href='%1' rel='nofollow'>トピックの構成設定</a>に関するヘルプを獲得します。

en: Go back
ja: 戻る

en: Go back in your browser and insert information for all mandatory fields.
ja: 前のページに戻って全ての必須項目を入力します

en: Go back in your browser and save your changes locally.
ja: 前のページに戻って全ての変更をローカルに保存します

en: Good examples:
ja: 良い例:

en: Groups
ja: グループ

en: Hello %1
ja: こんにちは %1

en: Hello %1!
ja: こんにちは %1

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide file
ja: ファイルを隠します

en: Hide help
ja: ヘルプを隠します

en: How about attaching your photo?
ja: あなたの写真を添付してはいかがですか?

en: How to activate your %1 registration
ja: どうのようにあなたの%1登録をアクティブにしますか

en: However, the filename has been changed from %1 to %2. Please make a note of it.
ja: ファイルは既に %1 から %2 にリネームされました。コメントを付けてください

en: I forgot my password
ja: パスワードを忘れました

en: Ideas, requests, problems regarding %1? <a href='%2'>Send feedback</a>
ja: %1?に対する提案や、要求、また問題を <a href='%2'>フィードバック願います</a>

en: If this line isn't present see _upgrade_ section below
ja: この行が表示されない場合、下の _アップグレード_ を見てください

en: If this topic is missing create it, otherwise check it for errors.
ja: このトピックが作成されていない場合は作成してください。それ以外、エラーチェックを行ってください

en: If you already know the name of the topic, enter the name of the topic into the [[%1][Jump box]] at the top
ja: 既にトピック名が分かっている場合、トップの[[%1][ジャンプボックス]]にトピック名をご入力ください

en: If you are developing a <nop>TWikiApplication, see %1 for a description of the correct parameters.
ja: TWikiApplicationを開発している場合、%1を参考に適当なパラメーター説明をご覧ください。

en: If you came here by clicking on a question mark link
ja: クエスチョンマークをクリックしてここに来た場合

en: If you enter a different name, make sure the topic does  exist.
ja: 違うトピック名を入力した場合、そのトピック名が存在するかどうかをご確認ください。

en: If you got this e-mail by mistake: Somebody (%1) registered at the %2 site using your mail address %3. Contact %4 if this is in error.
ja: 間違ってこのメールが届いた場合：だれか( %1 )がすでにウェブサイト %2 でお使いのメールアドレス %3 で登録しました。  %4 に連絡して、ご説明ください。

en: If you have any questions about registration, send an e-mail to %1.
ja: 登録に対して何か疑問がございましたら %1宛てにメールを送ってください。

en: If you have any questions, please contact %1
ja: 何か疑問がございましたら、%1までご連絡ください。

en: If you have any questions, please contact %1.
ja: 何か疑問がございましたら、%1までご連絡ください。

en: If you haven't set a password yet or you want to reset it, go to: %1
ja: パスワードを設定していない場合、又はパスワードを変更したい場合は、 %1へ行ってしてください

en: If you received a link to this topic in an e-mail or just want to look at the topic, [[%1][cancel save]] to go to %2.
ja: このトピックへのリンクがメールで届いた場合、又は只このトピックを見たいだけの場合は、[[%1][保存を取り消し]]  %2へ行ってください

en: If you want to create the topic
ja: トピックを作成したい場合

en: If you would like to create this web
ja: このウェブを作成したい場合

en: If your old e-mail addresses are all invalid (you can't receive mail there any more) and you have forgotten your password, please contact %1 for help.
ja: お使いの旧メールアドレスは全て無効（どんなメールも受け取れない）な場合、また、パスワードを忘れた場合は、 %1 までご連絡ください。

en: If your user topic is not protected from changes by other people, and you don't register an e-mail address using this form, then your user account could be hijacked by someone else.
ja: お使いのユーザートピックが他のユーザーからに編集されるのを禁止しない場合、また、このフォームでメールアドレスを登録していない場合は、お使いのアカウントが他の人に不正利用される可能性があります。

en: Images will be displayed, for other attachments a link will be created.
ja: 画像が表示されます。他の添付ファイルのリンクが作成されます

en: In reversed order
ja: 逆に並べ替えます

en: In some cases, TWiki changes the name of the uploaded file to make it safe and accessible across all platforms:
ja: 全てのプラットフォームよりアクセスできるようにに、TWikiがアップロードされたファイル名を変更する場合もあります。

en: Incorrect %1
ja: 不正な %1

en: Incorrect %1.WikiNames:
ja: 無効な %1.WikiNames

en: Incorrect Password
ja: 不正なパスワード

en: Incorrect parameters to the =%1= script
ja: =%1=スクリプトの中の不正なパラメーター

en: Index
ja: インデックス

en: Internal error when sending email to %1.
ja:  %1 にメールを送信する時に内部エラーが発生しました

en: International (8-bit) characters are removed (replaced by US-ASCII equivalents for Latin-1)
ja: イ³ターナショナルキャラクター(8桁)を削除しました（Latin-1と同じUS-ASCIIで置き換えました）

en: Invalid Activation Code
ja: 無効なアクティブコード

en: Invalid e-mail address
ja: 無効なメールアドレス

en: It is probably OK to go ahead and edit - unless you intend to change data in a form attached to the topic. If %1 actually _does_ save the topic while you are editing, your changes will be merged, and nothing will be lost. Form data cannot easily be merged though, so in this case you are recommended to check with %1 first.
ja: フォームのデータを変更したい場合以外、保存と編集を続けても構いません。%1 は_本当に_編集している時に保存すると、ご変更の内容はそちらと合併されます。なお、どんなデータも失われません。但し、フォームのデータは簡単に合併することが出来ませんので、この場合、まず %1 までお問合せたほうがいいです。

en: It's usually best to choose a <a target='WikiWord' class='twikiPopUp' href='%1' rel='nofollow'>WikiWord</a> for the new topic name, otherwise automatic linking may not work. Characters not allowed in topic names, such as spaces will automatically be removed.
ja: 新トピックを作成する時、<a target='WikiWord' class='twikiPopUp' href='%1' rel='nofollow'>WikiWord</a>を使用したほうがいいです。そうしないと、オートリンクの生成が無効になる可能性があります。他に、トピック名として認められないキャラクター、例えばスペースは自動的に削除されます。

en: It's usually best to choose a short name for the new web, as it is easier to link to them later on. Characters not allowed in web names, such as spaces will automatically be removed.
ja: 通常、新ウェブに短い名称をつけたほうがいいです。そうすると、後のリンクの作成が容易になりますから。トピック名として認められないキャラクター、例えばスペースが自動的に削除されます

en: Jump
ja: ジャンプ

en: Last Name:
ja: 名：

en: Last editor
ja: 最新編集者

en: Last modified time
ja: 最新更新時間

en: Limit results to:
ja: 結果制限（to）:

note: ($left) ($right)
en: Line: %1
ja: 行: %1

note: ($left,$right)
en: Line: %1 to %2
ja: 行: %1 to%2

en: Link
ja: リンク

en: List all topics in the %1 web in alphabetical order
ja: アルファベット順で%1ウェブの全てのトピックを一覧表示します

en: List more similar topic in this web
ja: 関連トピックを一覧表示します：

en: List topics that start with the letter:
ja: あるアルファベットで始まるトピックを全て一覧表示します:

en: Local customisations of site-wide preferences
ja: site-wideプロパティをカスタマイズします

en: Log In
ja: ログイン

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Login name %1
ja: ログイン名 %1

en: Logon
ja: ログオン

en: Mail to
ja: 宛先

en: Make search:
ja: 検索:

en: Missing Fields
ja: 複数のフィールドが失われました

en: Missing action command
ja: アクションコマンドが失われました

en: Modify search
ja: 検索を変更します

en: More Actions on Topic %1
ja: もっと多くのトピック%1関連アクション

en: More formatting help
ja: もっと多くのフォーマットヘルプ

en: More topic actions...
ja: もっと多くのトピックアクション

en: More...
ja: もっと多く…

en: Move
ja: 移動

en: Move attachment
ja: 添付ファイルを移動します

en: Move attachment to web:
ja: 添付ファイルをウェブに移動します：

en: Move file attachment
ja: 添付ファイルを移動します

en: Move or delete attachment
ja: 添付ファイルを移動又は削除します

en: Move to web:
ja: ウェブに移動します:

en: Move topic to web:
ja: トピックをウェブに移動します：

en: Move/Rename
ja: 移動/リネーム

en: My Links
ja: マイリンク

en: NEW
ja: 新

en: Name of new web is missing
ja: 新ウェブ名が失われました

en: New e-mails (space-separated list)
ja: 新メールアドレス(スペースで区切るリスト)

en: New or changed topics in %1, since %2:
ja: %2後、%1にある新規作成又は変更のトピック

en: New parent web:
ja: 新親ウェブ:

en: New password
ja: 新パスワード

en: New topic name %1 is not a %2
ja: 新トピック名%1は%2ではありません

en: New web name:
ja: 新ウェブ名:

en: Newer revision:
ja: 新バージョン：

en: No child topics
ja: 子トピック無し

en: No permission to view %1
ja:  %1を見る権限がありません

en: No previous revision exists.
ja: 前のトピックバージョンが存在しません

en: No users to reset passwords for.
ja: パスワードをリセットするユーザーがありません。

en: Not recommended when deleting a topic.
ja: トピックを削除する時に推薦しません。

en: Note that any URLs that refer to the attachment will be broken after this move.
ja: 注意：この添付ファイルを参照すると、どんなURLであっても切断されます

en: Note:
ja: 注意:

en: Note: This topic does not exist
ja: 注意：このトピックは存在しません

en: Notes:
ja: 注意:

en: Notifications
ja: 公告

en: Number of topics:
ja: トピック数:

en: Older revision:
ja: 古いバージョン

en: Once registered you can login using your %1 and password.
ja: 登録した後、%1とパスワードでログインできます

en: Only members of the %1 are allowed to perform this action.
ja: %1のメンバーのみこの操作を行うことが許可されます

en: Opens page in new window
ja: 新しいウィンドウでページを開きます

en: Optionally change topic name:
ja: 変更するトピック名

en: Optionally enter a different topic name:
ja: 又は違うトピック名をご入力ください：

en: Organisation URL:
ja: 組織URL：

en: Organisation name:
ja: 組織名：

en: Other Country
ja: 他の国

en: Other search options:
ja: 他の検索オプション:

en: Otherwise, use this form to get a new one e-mailed to you.
ja: そうしなければ、このフォームを使ってあなた宛に新しいメールを送信してください。

en: Password
ja: パスワード

en: Password changed successfully!
ja: パスワードの変更に成功しました!

en: Password could not be changed
ja: パスワードは変更できません

en: Password reset failed
ja: パスワードの変更に失敗しました

en: Passwords do not match
ja: パスワードが違います

en: Personal Preferences
ja: 個人設定

en: Pick one of the %1.
ja: %1から一つ選択します。

en: Placeholder for trashed attachments
ja: 廃棄した添付ファイルの保存場所

en: Please contact %1 if you have any questions.
ja: 疑問がございましたら%1までご連絡ください。

en: Please contact %1.
ja:  %1 までご連絡ください。

en: Please enter the TWiki admin password
ja: TWiki adminのパスワードをご入力ください:

en: Please enter your username and password
ja: ユーザー名とパスワードをご入力ください

en: Please go _back_ in your browser and try a new name.
ja: 前のページに_戻って_新しい名称を試してください

en: Please go back in your browser and check again.
ja: 前のページに戻って再度チェックを行ってください。

en: Please go back in your browser and choose a topic name that is a %1.WikiWord or check the allow non-Wiki Word box
ja: 前のページに戻って：トピック名が%1.WikiWord の名称を選択してください。又はノンWikiWordにチェックを入れてください。

en: Please go back in your browser and try again.
ja: 前のページにもっどてもう一度試してください

en: Please make sure you spelled the %1 correctly and try again. If you get stuck, please mail %2.
ja: %1が正確にスペルされていることをご確認してもう一度試してください。それでもだめな場合は、%2にメールしてください。

en: Please visit %1 to change your password to something more memorable for you.
ja: %1にアクセスしてお使いのパスワードを覚えやすいのに変更してください。

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences for
ja: 設定

en: Properties
ja: プロパティ

en: Raw edit
ja: ソースを編集

en: Read %1 to get a quick overview of this collaboration platform. To learn more, study the TWikiTutorial, which is accessible from the same link.
ja: %1を読んで、このコラボレーションプラットフォームを大まかに理解してください。もっと沢山見たい場合は、%TWIKIWEB%.TWikiTutorialを参照してください。

en: Read new revision help text in new window
ja: 新しいウィンドウで改訂ヘルプを見ます

en: Read on
ja: 読みます

en: Recently changed topics
ja: 最新変更されたトピック

en: Register
ja: 登録

en: Registered users can [[%1][change]] and [[%2][reset]] their passwords.
ja: 登録を行ったユーザーは[[%1][パスワードの修正]] と[[%2][パスワードのリセット]]が出来ます

en: Registration
ja: 登録

en: Registration codes can only be used once.
ja: 登録コードは一回だけ利用できます。

en: Regular expression search
ja: 正規表現検索

en: Related Topics
ja: 関連トピック：

en: Related topics:
ja: 関連トピック：:

en: Remember to update your user topic if you want your e-mail change to be reflected there as well.
ja: 変更の通知を受けたい場合は、ユーザートピックの中のメールアドレスを更新してください

en: Remember your password?
ja: パスワードを保存しますか？

en: Remember, a %1 is case sensitive.
ja: 覚えてください： %1 は大文字と小文字を区別します

en: Remove the user from the group(s) %1 first.
ja: まず、ユーザーをグループ %1から削除してください

en: Rename
ja: リネーム

en: Rename failed
ja: リネームに失敗しました

en: Rename or move topic
ja: トピックをリネーム又は移動します

en: Rename, move or delete this web:
ja: このウェブをリネーム、移動、削除します:

en: Rename/Move
ja: リネーム/移動

en: Rename/move topic...
ja: トピックをリネーム/移動...

en: Rename/move/delete web...
ja: ウェブをリネーム/移動/削除...

en: Replace form...
ja: フォームを置換...

en: Reset Password
ja: パスワードリセット:

en: Reset password
ja: パスワードリセット:

en: Restore
ja: 回復

en: Restore topic
ja: トピックを回復します

en: Restore topic to revision:
ja: トピックを改訂版に回復します

en: Restore topic to this revision
ja: トピックをこの改訂版に回復します

en: Results from %1 web
ja: %1ウェブの結果

en: Return to %1.
ja: %1に戻る

en: Retype new password
ja: 新パスワードを再度入力してください

en: Retype password:
ja: パスワードを再度入力してください:

en: Rev %1 was saved by %2, while you were still editing.
ja: 編集中に、ユーザー%2のバージョン%1が保存されました

en: Review recent changes in:
ja: 最新変更されたトピックをレビューします：

en: Revision
ja: 改訂

en: Revisions
ja: 改訂

en: S = Save, Q = Quiet save, K = Save and Continue, D = Discard
ja: S = 保存, Q = 静的保存, K = 保存して続けます, D =破棄する

en: S = Save, Q = Quiet save, K = Save and Continue, P = Preview, C = Cancel
ja: S = 保存, Q = 静的保存, K = 保存して続けます, P = プレビュー, C = キャンセル

en: Save table
ja: テーブルを保存します

en: Saved to:
ja: 保存先:

en: Search
ja: 検索

en: Search %1 Web only
ja: %1ウェブのみを検索します

en: Search all webs
ja: 全てのウェブを検索します

en: Search all webs for topics that link to here
ja: 全てのウェブからここへリンクされるトピックを検索します

en: Search similar topics in all public webs
ja: 全てのパブリックウェブから類似のトピックを検索します

en: Search string
ja: 検索する文字列

en: Search the %1 Web for topics that link to here
ja: %1ウェブからここへリンクされるトピックを検索します

en: Search where:
ja: 検索先:

en: Searched:
ja: 検索結果:

en: Security Note:
ja: 安全上のご注意：

en: See %1 for a list of existing users or register as new user in %2.
ja: %1より全てのユーザーリストを見ます。又は%2で新しいユーザー登録を行ってください

en: See %1 for information about Form Definitions.
ja: %1よりもっと多くのフォーム定義情報を見ます

en: See also the faster %1
ja: もっと早い%1を見ます

en: See also the verbose %1.
ja: もっと完全な%1を見ます.

en: See also:
ja: これを見ることもできます:

en: Select
ja: 選択

en: Select a new local file to update attachment
ja: 新しいファイルを選択して添付ファイルを更新します

en: Select all
ja: 全て選択

en: Select topic parent:
ja: 親トピックを選択してください：

en: Select, copy and paste your signature text to the bottom of your entry
ja: シグネチャ-のテキストをエントリの最下部に選択/コピー/貼り付けしてください

en: Send you a confirmation of your registration by e-mail.
ja: ご登録の確認を電子メールで送信します。

en: Sequential
ja: シーケンシャル

en: Set all
ja: 全て設定

en: Set new parent
ja: 新しい親トピックを設定します

en: Set new topic parent
ja: 新しい親トピックを設定します

en: Show help
ja: ヘルプを表示します

en: Show tool-tip topic info on mouse-over of %1 links, on or off:
ja: フォーカスが %1 リンクに当たる時、メッセージを表示します：開く又は閉じる

en: Shrink edit box
ja: 編集枠を縮小します

en: Side by side
ja: 並列

en: Similar topics in this web (if any):
ja: このウェブにある類似のトピック(もしあれば):

en: Simple search
ja: 簡単な検索

en: Size
ja: サイズ

en: Some add schedule information and vacation notice.
ja: いくつかの追加スケジュールと休暇自動通知

en: Some characters such as =&#126;=, =$=, =@=, =%= are removed
ja: =&#126;=, =$=, =@=, =%=のようなキャラクターがいくつか削除されました

en: Some mail tools have an error that causes them to send the same request twice when you click on a link. It you did this, it is possible that you actually *have* registered successfully.
ja: いくつかのメールのツールにはこのようなエラーが存在しています：一つのリンクをクリックすると、同じリクエストが二回も送信されます。実際にこのようなことがあったとすれば、それはあなたが既に確実に登録に成功したことを意味するのかもしれません。

en: Some people turn it into a personal portal with favorite links, what they work on, what help they'd like, etc.
ja: 一部のユーザーは仕事に使うものや好きなものなどをお気に入りに追加します。

en: Sort results by:
ja: 結果の並べ替え:

en: Spaces are replaced by underscores
ja: スペースをアンダースコアで置き換えました

en: Statistics
ja: 統計

en: Submit
ja: 確定

en: Submitted content:
ja: 確定した内容:

en: Subscribe / Unsubscribe in:
ja: 購読/購読の取消

en: Summaries
ja: 概要

en: TIP: to search for all topics that contain ="SOAP"=, ="WSDL"=, a literal ="web service"=, but not ="shampoo"=, write:
ja: TIP:  ="SOAP"=, ="WSDL"= ="web service"= を含む、但し ="shampoo"=, write:を含まない全てのトピックを検索します

en: TWiki User Authentication
ja: TWikiユーザー認証

en: TWiki password reset for %1
ja: %1 TWikiのパスワードをリセットします

en: TWiki's user interface is available in several languages. If you want to change the language for this session, choose one of the following and hit "Change language". Otherwise, follow the "Cancel" link on the bottom of the page to return to the previous topic.
ja: Twikisユーザーインターフェースに複数の言語が使用されています。このセッションで言語を変えたい場合は、下記から一つを選択し、"言語変更"をクリックしてください。それ以外の場合は "キャンセル" をクリックして前のトピックに戻ってください。

en: Template %1 does not exist
ja: テンプレート%1は存在しません

en: Test Topics
ja: トピックテスト

en: Text body
ja: テキスト内容

en: Thank you for registering
ja: ご登録ありがとうございました

en: Thank you for registering in the %1 collaboration platform. Please save this e-mail for future reference.
ja:  %1 コラボレーションプラットフォームをご登録してありがとうございました。今後の参考にこのメールを保存してください。

en: Thank you for registering in the %1 collaboration platform. Your verification code is %2.
ja:  %1 コラボレーションプラットフォームをご登録してありがとうございました。あなたの検証コードは%2です。

en: The %1 field must be your first and last name in %2, e.g. your capitalized first and last name with spaces removed.
ja: %1 に名前、 %2 に名字を入力しなければなりません。例えば、スペースを抜いた大文字で書かれた名前と名字。

en: The %1 field must match the {LoginNameFilterIn} filter for this site
ja: %1 フィールドは本サイトのログイン名フィルターのルール {LoginNameFilterIn} を守らなければなりません

en: The %1 topic already exists
ja: トピック%1は既に存在しています

en: The %1 web does not exist
ja: %1ウェブは存在しません

en: The %1 web is the sandbox you can use for testing. Everybody is welcome to add or delete some stuff. It is recommended to walk through the %2 to get a jumpstart on the %3 tool. A good rule of thumb is to add at the end of the page and sign and date it with your %4.
ja: %1ウェブはテストのために使われる砂箱です。誰でもその中身を追加したり削除したりすることが出来ます。まず%2、そして%3ツールをご覧になることをお勧めします。ページの最後に追加することと、あなたの%4 で署名や日付をつけることはとてもいい習慣です。

en: The %1 web of TWiki. TWiki is a Web-Based Collaboration Platform for the Enterprise.
ja: Twikiの %1 ウェブです。 TwikiはWEBに基づく企業用オンラインコラボレーションプラットフォームです。

en: The activation code %1 is invalid.
ja: アクティブコード%1が無効です。

en: The attachment and any history will be moved to the new topic.
ja: 添付ファイルと全てのヒストリーは新トピックに移動されます。

en: The chances are good that %1 has simply navigated away from the edit page without saving.
ja:  %1 が編集ページを参照しただけで保存をしなかった場合は問題ありません。

en: The checkmarked topics will be updated (another form will appear which will _eventually_ allow you to rename any topics that were locked)
ja: チェックされたトピックが更新されます(_実は_もう一つのフォームの中でロックされたトピックのいずれをリネームしても構いません)

en: The e-mail address for this account is not valid.
ja: このアカウントのメールアドレスが無効です。

en: The entry for user %1 was missing in the password system.
ja: ユーザー%1はパスワードシステムの中で失われました

en: The file has been uploaded and attached properly to the %1 topic.
ja: ファイルは既にアップロードされトピック%1に添付されました

en: The following topics are locked for edit, and cannot be moved:
ja: 以下のトピックはロックされているか編集されていますので、移動できません:

en: The following topics refer to topics in this web, but are being edited:
ja: 以下このウェブのトピックを参照するトピックは編集されています:

en: The following topics refer to topics in this web, but you are denied access to them:
ja: 以下このウェブのトピックを参照するトピックにアクセスする権限があります:

en: The form should be defined in the topic %1
ja: フォームはトピック%1の中に定義されます

en: The lease on this topic expired %1 ago.
ja: このトピックは既に %1 にて期限が切れました。

en: The new topic chosen must already exist.
ja: 選択された新トピックは既存でなければなりません。

en: The new web has been created
ja: 新ウェブは既に作成されています

en: The password you entered in the *old password* field is incorrect.
ja:  *元のパスワード*に入力したパスワードが正しくないです。

en: The required field %1 was not filled in.
ja: 必須項目%1は入力されていません

en: The topic %1 you are trying to access does not exist, yet.
ja: アクセスしようとするトピック%1が存在しません。

en: The topic is in an old format
ja: トピックは古いフォーマットです

en: The two passwords you entered do not match.
ja: 二つのパスワードが一致しません。

en: There are problems with renaming this web:
ja: このウェブをリネームする時にエラーが発生しました:

en: There has been a problem adding your user id to the Password system.
ja: ユーザー名をパスワードシステムに追加する時に、エラーが発生しました。

en: There should be a line that includes %1, look for %2 (or %3)
ja:  %1 を含むラインが無ければなりません。%2(又は%3)を参照してください

en: This can be automatically upgraded by:
ja: 自動的に更新されます:

en: This could be for several reasons:
ja: いくつかの原因が考えられます:

en: This form is used to change your registered e-mail addresses. Your registered e-mails are used by TWiki for sending you e-mails, include notifications of password changes. The addresses you register via this form are kept secret and will *not* be published anywhere on this site.
ja: このフォームは登録時のメールアドレスの変更に使われます。 Twikiはご登録時のメールアドレスに、パスワード変更の知らせなどを含むメールを送信します。ご登録時のメールアドレスは保護されます。本サイトのどこにも*配布されません*

en: This is a subscription service to be automatically notified by e-mail when topics change in this %1 web. This is a convenient service, so you do not have to come back and check all the time if something has changed. To subscribe, please add a bullet with your %2 in alphabetical order to this list:
ja: これは購読サービスです。 %1ウェブが更新される毎にメールで通知されます。これはとても便利なサービスです。よくここに戻って更新されているかをチェックする必要はありません。購読したければ、あなたの%2 をアルファベット順に以下のリストに追加するだけでいいです

en: This is an automated e-mail from %1.
ja: これは %1 より自動的に送信されたメールです。

en: This is an automated e-mail notification of user registration in %1.
ja: これは %1にユーザー登録を行った後に自動送信されたメールによる知らせです。

en: This is the Trash. Here you can undelete topics; deleted attachments are in TrashAttachment.
ja: これはごみ箱です。ここでトピックをオンデリートすることができます。削除された添付ファイルは TrashAttachment にあります

en: This name has been chosen so it doesn't conflict with any other topics already in the %1 web.
ja: この名称は選択されました。そうすると%1ウェブの中の他のトピックと衝突しなくなります

en: This requires the form definition to be present.
ja: フォームを定義する必要があります。

en: This site requires at least %1 character passwords
ja: パスワードには %1 以上の文字が必要です

en: This topic has moved to %1.
ja: このトピックは %1 に移動されました。

en: This topic name is not recommended because it will not be linked automatically. See %1 for details
ja: このトピック名をお勧めいたします。自動的にリンクが作成されませんから。詳細は%1を参照してください

en: This topic:
ja: このトピック:

en: Those changes have been merged with yours to create Rev %1. Text fields will have been merged, but other data such as form fields may have overwritten the other users changes. Please inspect the topic to make sure it is OK, especially if you made any changes to form fields.
ja: ご変更をバージョン%1と合併しました。テキストフィールドは合併されますが、他のデータ、例えばフォームフィールドは他のユーザーにオーバーライトされるかもしれませんので、もしフォームフィールドを変更した場合はそれを確認してください。

en: To edit pages on this TWikiSite, you must have a registered user name and password.
ja: このTwikiSiteページを編集するには、ユーザー名とパスワードを登録しなければなりません。

en: To edit the topic anyway, click
ja: どうしてもこのトピックを編集したい場合はクリックしてください。

en: To register as a new user, simply fill out this form:
ja: 新ユーザーとして登録したい場合、以下の表をご記入ください

en: To see if %1 has finished editing yet, click
ja:  %1 の編集が完了したかどうかを確認したい場合、ここをクリックしてください

en: To topic:
ja: トピックへ

en: To web:
ja: ウェブへ:

en: Topic Save Error
ja: トピック保存エラー

en: Topic attachments
ja: トピック添付ファイル

en: Topic can not be upgraded from old style category table
ja: 古いスタイルのカテゴリーテーブルからトピックを更新できません

en: Topic name
ja: トピック名

en: Topic name:
ja: トピック名:

en: Topic parent:
ja: 親トピック:

en: Topic revision:
ja: トピック改訂:

en: Topic save error
ja: トピック保存エラー

en: Topic templates in %1 Web
ja:  %1 ウェブにあるトピックテンプレート

en: Topic title
ja: トピックタイトル

en: Topic was merged
ja: トピックが合併されました

en: Topic will be named:
ja: トピックはこの名称に命名されます：

en: Topics in %1 web
ja:  %1 ウェブにあるトピック

en: Topics in %1 web:
ja:  %1 ウェブにあるトピック：

en: Topics per web
ja: それぞれのウェブにあるトピック

en: Topics which are currently being edited by other users in the %1 Web:
ja: トピックは %1ウェブの中で他のユーザーより編集されています：

en: Topics which refer to this web and are are currently being edited by other users:
ja: このウェブを参照する、他のユーザーより編集されているトピック:

en: Topics which refer to this web that you do not have permission to change:
ja: このウェブを参照する、変更する権限がないトピック:

en: Total matches
ja: トータルマッチ

en: Try Again
ja: 再?

en: Uncomment preferences variables to activate them (remove the #-sign). Help and details on preferences variables are available in %1.
ja: コメント記号 # を削除して変数の設定を有効にしてください。変数の設定の詳細は %1を参照してください

en: Unrecognised user and/or password
ja: 認識できないユーザー名/パスワード

en: Unrecognized action command %1
ja: 認識できないアクションコマンド%1

en: Update attachment %1 on %2
ja:  %2 で添付ファイル %1を更新します

en: Update links
ja: リンクを更新します

en: Upload file
ja: ファイルをアップロードします

en: Upload up to %1 KB.
ja: アップロードファイルのサイズの上限： %1 KB.

en: Uploaded file %1 exceeds limit of %2 KB
ja: アップロードしようとするファイル%1は%2 KBを超えています

en: Uploaded file is too big
ja: アップロードしようとするファイルのサイズは大き過ぎです

en: Use %1 instead.
ja: 代わりに %1 を使用します

en: Use template:
ja: テンプレートを使用します：

en: User Account %1 Deleted
ja: ユーザーアカウント %1 が削除されました

en: User Reference
ja: ユーザープロパティ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Users
ja: ユーザー

en: Users with automatically generated passwords should proceed immediately to [[%1][change password]] to change their password to something memorable.
ja: ユーザーは自動生成されたパスワードを利用して[[%1][パスワード変更]]で覚えやすいパスワードに変更することが出来ます。

en: Version
ja: バージョン

en: Version history
ja: バージョンヒストリー

en: Version history of %1
ja: %1 のバージョンヒストリー

en: View
ja: ビュー

en: View difference
ja: 差異を確認します

en: View previous topic revision
ja: 前のトピックバージョンを確認します

en: View raw text without formatting
ja: ファーマットされていない元のテキストを確認します

en: View revision:
ja: 改訂を確認します

en: View templates
ja: テンプレートを確認します

en: View topic
ja: トピックを確認します

en: View total topic history
ja: トータルトピックヒストリーを確認します

en: WARNING:
ja: 警告:

en: Warning: 'include' topic does not exist!
ja: 警告：'include'トピックは存在しません！

en: Warning: Can't INCLUDE %1 repeatedly, topic is already included. %2
ja: 警告: %1のインクルードは重複です。 トピックには既に%2が含まれています

en: Warning: Can't find topic %1.%2
ja: 警告: トピック%1.%2が見つかりません

en: Warning: Could not send confirmation email
ja: 警告： 確認のメールが送信できません

en: Warning: Could not send confirmation email, email has been disabled
ja: 警告： 確認のメールが送信できませんでした。メールは利用不可になっています。

en: Warning: This site does not allow %<nop>INCLUDE% of URLs
ja: 警告： このウェブサイトでは %<nop>INCLUDE% リンクは使用できません

en: Web Search
ja: ウェブ検索

en: Webs
ja: ウェブ

en: Welcome to the %1 web
ja:  %1ウェブへようこそ

en: When %1 receives the form, it will mail an account activation code to the e-mail address you gave above. Enter that activation code in the following screen, or follow the link in the e-mail, to activate your account. Once your account is activated, %1 will:
ja:  %1 はフォームを受けた後、自動的にアクティブコードをメールで送信します。以下のスクリーンでアクティブコードを入力するか、又はアクティブコードリンクをクリックして、アカウントを有効にしてください。その後 %1 は：

en: Who
ja: 誰

en: Would you like to go to:
ja: 行きたいですか:

en: You are already registered
ja: あなたはもう登録しました

en: You are also listed in the %1 topic
ja: あなたも%1トピックにリストされました

en: You are denied access to the following topics in the web:
ja: あなたはこのウェブの以下のトピックにはアクセスできません:

en: You are encouraged to go ahead and edit - unless you intend to change data in a form attached to the topic. If %1 actually _does_ save while you are editing, your changes will be merged, and nothing will be lost. Form data cannot easily be merged though, so in this case you are recommended to check with %1 first.
ja: フォームのデータを変更したい場合以外、保存と編集を継続しても構いません。%1 は_本当に_編集している時に保存すると、ご変更の内容はそちらと合併されます。そしてどんなデータも失われません。但し、フォームのデータは簡単に合併出来ませんので、この場合、まず %1 までお問合せたほうがいいです。

en: You are here:
ja: あなたはここにいます：

en: You are recommended to choose short names, preferably less than 10 characters, starting with an upper-case alphabetic character and using only alphanumeric characters. If you want to create a template web (a web just used as a base to create new webs) choose a name that starts with an underscore and has only alphanumeric characters.
ja: 短い名前でお願いします。10桁以下、頭文字を大文字にする英数字が一番いいです。テンプレートウェブ(新しいウェブを作成するためのウェブ)をお使いになりたい場合は、アンダースコアで始まる英数字のみからなる名称を選んでください

en: You are trying to %1 an attachment that does not exist.
ja: %1しようとする添付ファイルは存在しません。

en: You are trying to create a topic from a template that does not exist.
ja: 作成しようとするトピックのテンプレートは存在しません。

en: You are trying to perform an action on a topic that does not exist (action '%1').
ja: トピックが存在したいため、操作できない (操作: %1)

en: You are trying to rename a topic that does not exist.
ja: リネームしようとするトピックは存在しません。

en: You can [[%1][create a new web]] if you have permission. Contact %2 if you have any questions.
ja: 権限があれば [[%1][新しいウェブを作成する]] ことができます。 何か疑問がございましたら、%2.に連絡してください

en: You can also use the names of the standard HTML colors (black, silver, gray, white, maroon, red, purple, fuchsia, green, lime, olive, yellow, navy, blue, teal, or aqua)
ja: スタンダード１６色の名称(black, silver, gray, white, maroon, red, purple, fuchsia, green, lime, olive, yellow, navy, blue, teal, or aqua)を使うこともできます

en: You can change your password at via %1
ja: %1を通じてパスワードを変更することができます

en: You can give this web a different name.
ja: このウェブをほかの名前に変更することができます。

en: You can set your favorite language permanently by setting the %1 variable in your user topic.
ja: あなたのユーザートピックの中で %1 変数を通じてお気に入る言語を固定設定することができます

en: You cannot register twice, the name %1 is already registered.
ja: 重複登録できません。%1は既に登録されました

en: You have *not* been registered.
ja: *ま *登録していません

en: You may be able to get your TWiki administrator to change the settings if they are inappropriate for your environment.
ja: 環境設定に不具合がある場合は、Twikiの管理者に変更してもらうことができます。

en: You may need to close your browser to make this change take effect.
ja: 変更を有効にするにはブラウザを閉じる必要があります。

en: You now need to verify your e-mail address. You can do so by entering %1 in the form presented to you when this e-mail was sent, or by visiting %2
ja: あなたのメールアドレスをチェックする必要があります。これは、送信後現在フォームの %1又は %2を経由して行うことができます

en: You really ought to register a valid e-mail address. If TWiki can't find a registered e-mail for you in the secret database, it will look in your user topic for a line like this:
ja: 本当にメールアドレスを登録する必要があります。もしTwikiはご登録のメールアドレスを見つけられない場合、あなたのユーザートピックより以下のような行を探します：

en: You will probably have to ask your administrator, %1, to do this.
ja: これをするには管理者 %1 に連絡する必要があります

en: Your %1.LoginName
ja: あなたの %1.LoginName

en: Your activation code has been sent to %1.  Either click on the link in your e-mail or enter the code in the box below to activate your membership. (This code is of the form "YourName.xxxxxxxxxx")
ja: あなたのアクティブコードは既に %1 に送信されました。メールの中のリンクをクリックするか、下にアクティブコードを入力し、会員資格を有効にしてください（アクティブコードのフォーマット "YourName.xxxx"）

en: Your language will be changed to %1 from the next screen. You will be redirected to there right now. If you aren't, [[%2][click to proceed]].
ja: 次のスクリーンからあなたの言語は%1 に変更されます。今すぐそこに移動します。移動しなかった場合は、[[%2][ここをクリック]]して、移動してください。

en: Your password has been changed to %1.
ja: あなたのパスワードは %1に変更されました

en: Your password:
ja: あなたのパスワード:

en: Your personal %1 topic is located at %2. You can customize it as you like:
ja: あなた個人の %1は %2 にあります。これをカスタマイズすることができます

en: Your registered e-mail address(es) are updated to: %1.
ja: ご登録のメールアドレスは既に %1に更新されました

en: Your signature to copy/paste:
ja: あなたの複製/貼り付けのためのシグネチャー

en: Your system may not support changing passwords through TWiki. Check with your TWiki administrator.
ja: お使いのシステムはTwikiを使ってパスワードを変更することをサポートしないかもしれません。Twiki管理者にご連絡ください。

en: Your user name has been removed from the Authentication System.
ja: あなたのユーザー名は既に認証システムより削除されました。

en: Your user topic has not been renamed. Please e-mail %1 to request this.
ja: あなたのユーザートピックはまだリネームされています。 %1 にメールして申し込んでください。

en: [[%1][Debug topic text]].
ja:  [[%1][デバッグトピックテキスト]]。

en: [multiple of 3 spaces] * [space] Set [space] VARIABLENAME [space] = [value]
ja: [3のスペース] * [スペース] Set [スペース] VARIABLENNAME [スペース] = [値]

en: _language_name
ja: 日本語

en: about !BookView
ja: !BookViewについて

en: about regular expression search
ja: 正規表現検索について

en: access denied on root
ja: アクセスが拒否されました

en: access denied on topic
ja: トピックへのアクセスが拒否されました

en: access denied on web
ja: ウェブへのアクセスが拒否されました

en: access not allowed on root
ja: アクセスが拒否されました

en: access not allowed on topic
ja: トピックへのアクセスが拒否されました

en: access not allowed on web
ja: ウェブへのアクセスが拒否されました

en: accesskey='c'
ja: アクセスキー='c'

en: advanced search
ja: 高度な検索

en: and
ja: と

en: change, update, previous revisions, move, delete...
ja: 変更、更新、前のバージョン、移動、削除……

en: checkboxes of referenced topics
ja: 関連トピックの選択

en: don't forget to check your Topic Settings
ja: トピック設定のチェックを忘れないでください

en: fields are required.
ja: フィールドは必須入力です

en: has more information about attaching files.
ja: もっと多くの添付ファイル情報があります。

en: help
ja: ヘルプ

en: hints on good style
ja: スタイルに関するメッセージ

en: in raw text format
ja: 元のテキストフォーマット

en: indicates mandatory fields
ja: 必須入力項目を明示します

en: looking for references in _%1 web_ only
ja: _%1 ウェブ_ の中のレファレンスを確認します

en: looking for references in _all public webs_
ja:  _全てのウェブ_ の中のレファレンスを確認します

en: manage
ja: 管理

en: more...
ja: もっと多く……

en: now %1
ja: 現在 %1

en: or
ja: 又は

en: preview
ja: (プレビュー)

en: put it back
ja: 戻る

en: retrieved at %1
ja:  %1 から探し出します

en: scans links in _%1 web_ only
ja: _%1 ウェブ_ の中のリンクのみをスキャンします

en: scans links in _all public webs_
ja: 全てのパブリックウェブの中のリンクを検索します

en: title='Attach an image or document to this topic' accesskey='a'>&Attach
ja: title='画像又はファイルをこのトピックに添付します' accesskey='a'&gt;添付

en: title='Create new topic' accesskey='c'>&Create
ja: title='新しいトピックを作成します' accesskey='c'&gt;作成

en: title='Delete or rename this topic; set parent topic; view and compare revisions' accesskey='m'>&More topic actions
ja: title='このトピックの削除、又はリネーム。親トピックの設定。バージョンの確認、比較' accesskey='m'&gt;もっと多くのトピックアクション

en: title='Edit this topic text' accesskey='e'>&Edit
ja: title='このトピックを編集します' accesskey='e'&gt;編集

en: title='Printable version of this topic' accesskey='p'>&Print version
ja: title='このトピックの印刷用バージョン' accesskey='p'&gt;印刷用バージョン

en: title='Raw Edit this topic text' accesskey='w'>Ra&w edit
ja: title='このトピックソースを編集します' accesskey='w'&gt;編集

en: title='Search all webs for topics that link to here' accesskey='l'>A&ll Webs
ja: title='全てのウェブからここにリンクするトピックを検索します' accesskey='l'&gt;全てのウェブ

en: title='Search the %1 Web for topics that link to here' accesskey='b'>&Backlinks
ja: title='%1ウェブからここにリンクするトピックを検索します' accesskey='b'&gt;バックリンク

en: title='Search the %1 Web for topics that link to here' accesskey='b'>We&b
ja: title='%1ウェブからここにリンクするトピックを検索します' accesskey='b'&gt;ウェブ

en: title='View raw text without formatting' accesskey='r'>&Raw View
ja: title='フォーマットされていない元のテキストを確認します' accesskey='r'&gt;確認

en: title='View topic' accesskey='v'>&View topic
ja: title='トピックを確認します' accesskey='v'&gt;トピック確認

en: title='View total topic history' accesskey='h'>&History
ja: title=''トピックの履歴を確認します' accesskey='h'&gt;履歴

en: value='Cancel' accesskey='c'
ja: value='キャンセル' accesskey='c'

en: value='Discard' accesskey='d'
ja: value='破棄' accesskey='d'

en: value='Preview' accesskey='p'
ja: value='プレビュー' accesskey='p'

en: value='Quiet save' accesskey='q'
ja: value='静かな保存' accesskey='q'

en: value='Save and Continue' accesskey='k'
ja: value='保存して続けます' accesskey='k'

en: value='Save' accesskey='s'
ja: value='保存' accesskey='s'

en: view
ja: ビュー

en: you *must* have at least one valid registered e-mail to be able to reset your password. If none of your registered e-mail addresses is valid, and you have forgotten your password, contact %1.
ja: パスワードをリセットするには有効なメールアドレスが*なければなりません*。有効なメールアドレスが一つでもない場合、又はパスワードを忘れた場合は、 %1までご連絡ください。
